Ergonomia to nic innego jak przystosowanie narzędzi, środowiska, maszyn i ogólnie warunków pracy do psychofizycznych oraz anatomicznych możliwości człowieka. Celem jest efektywność pracy oraz uniknięcie chorób zawodowych. Ergonomia pracy przy komputerze jest prosta do uzyskania. Trzeba się jedynie trzymać kilku zasad.
Prawidłowe ułożenie laptopa albo monitora
Prawidłowe ułożenie sprzętów oraz wszystkich potrzebnych akcesoriów na biurku ma duży sens. Monitor powinien być ustawiony na biurku w 40-75 centymetrowej odległości od oczu, zapewniając tym samym kąt obserwacji od oczu równy 20°-50° w dół, od poziomej linii prowadzonej na wysokości oczu. Postawa ciała, którą dzięki temu się uzyskuje, pozwala na zminimalizowanie obciążenia karku oraz oczu. Aby uzyskać odpowiednią ergonomię pracy przy komputerze, warto wykorzystać specjalne podkładki i uchwyty do monitorów i laptopów. Pozwolą one idealnie dopasować odpowiedni poziom sprzętu do wysokości użytkownika itp. Mają one rozmaite konstrukcje, np. monitor można ustawić na specjalnie przystosowanym stojaku na podłodze, dzięki czemu otrzymuje się o wiele więcej miejsca na biurku, co jest wygodne w przypadku przepisywania np. dużej ilości dokumentów.
Inne przedmioty i zasady
Poprawna i wygodna postawa przy pracy zależy również od kilku innych czynników. Podstawą jest wygodne i dopasowane krzesło, oraz blat biurka na odpowiedniej wysokości. Na ergonomię pracy przy komputerze ma też wpływ posiadanie podnóżka. To bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające zachować ergonomiczną postawę.
Krzesło powinno mieć elementy regulowane - wysokość, podłokietniki, oparcie - dzięki temu doskonale dopasujesz do swoich indywidualnych preferencji i sylwetki. Klawiatura z myszką również powinna mieć swoje nieprzypadkowe miejsce na biurku. Zachowaj kąt prosty między ramieniem a przedramieniem, co umożliwi odciążenie mięśni. Niemniej ważne są przerwy podczas wykonania pracy - zaleca się, by było to minimum 5 minut po każdej godzinie spędzonej przed monitorem. Warto ten czas wykorzystać na przewietrzenie się i zresetowanie myśli, zjedzenie sycącej przekąski, a także krótkie ćwiczenia, które pomogą rozprostować ciało, a także pobudzą krążenie. Dzięki temu po powrocie do pracy będziesz z pewnością bardziej rześki, a także łatwiej będzie Ci na nowo zebrać myśli.